Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Ocena pakietu onkologicznego podczas V Forum Pacjentów Onkologicznych

aktualnosci_V-Forum_mini.jpg

aktualnosci_V-Forum_mini.jpg

5 kwietnia br. w Warszawie odbyło się V Forum Pacjentów Onkologicznych, podczas którego w gronie przedstawicieli organizacji pacjentów, ekspertów i decydentów poszukiwaliśmy rozwiązań aktualnych problemów chorych na nowotwory w Polsce.

Jednym z najistotniejszych dla pacjentów paneli była ocena najważniejszej zmiany, jaka się dokonała w polskiej onkologii w 2015 roku – pakietu onkologicznego. W wyniku analiz statystycznych i badań ankietowych przeprowadzonych w ramach „Społecznego monitoringu wdrażania i realizacji pakietu onkologicznego” realizowanego przez Fundację Wygrajmy Zdrowie wraz z Federacją Stowarzyszeń "Amazonki" w ramach funduszy EOG okazało się, że tylko 90% pacjentów opowiedziało się za kontynuacją pakietu onkologicznego, ze wskazaniem konieczności dalszych korekt. Minister Piotr Warczyński zaprezentował szereg zmian, które zostaną wprowadzone do pakietu, między innymi: zniesie wskaźników oceny lekarzy POZ przy wystawianiu kart DILO, zredukowanie uciążliwości wypełniania karty DILO. Zostanie ona zmniejszona z siedmiu do dwóch stron i będzie w stu procentach prowadzona w formie elektronicznej. Kartę tę będą mogli wydawać również lekarze specjaliści, także w przypadku podejrzenia, a nie tylko po potwierdzeniu choroby nowotworowej we wcześniejszych badaniach. Kolejne zmiany organizacyjne to możliwość rezygnacji z prowadzenia sprawozdawczości kolejkowej. Jak wspólnie uznano pakiet jest projektem otwartym, wymagającym ciągłej ewolucji, ale z perspektywy polskich pacjentów onkologicznych szybka ścieżka diagnostyki i terapii jest niezbędna. Pakiet zostanie poszerzony o nielimitowane usług z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, co zresztą będzie wprowadzone w odniesieniu do wszystkich pacjentów. W tym sensie pacjenci onkologiczni utorowali drogę do lepszej opieki paliatywnej innym chorym.

Szczegółowy raport z projektu ukarze się pod koniec kwiernia br.Powrót do: AktualnościMapa województw

Ośrodki Onkologiczne w Polsce

Więcej Mapa województw

Multimedia

Materiały prasowe

Więcej Multimedia

Nasza galeria

Fotorelacje z wydarzeń

Więcej Nasza galeria

Organizator

Partner

Popierają nas

  • Organizacje wspierające