Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Pakiet onkologiczny się sprawdził (kielce.wyborcza.pl)

medical.jpg

medical.jpg

10 maja 2016

Pakiet onkologiczny się sprawdził - wynika z raportu Fundacji "Wygrajmy Zdrowie". Dzięki wprowadzonym półtora roku temu przepisom pacjenci czekają krócej na diagnostykę i leczenie.

W leczeniu chorób nowotworowych niezwykle ważną rolę odgrywa czas. Przed 2015 rokiem wielu pacjentów musiało liczyć na szczęście i brak kolejek. Zdarzało się, że pacjent odsyłany był od drzwi do drzwi, a na szybką diagnostykę i podjęcie leczenia nie miał co liczyć.

Wprowadzony z początkiem 2015 roku pakiet onkologiczny miał to zmienić. Pacjenci po otrzymaniu tzw. zielonej karty mieli mieć zapewnioną ścieżkę leczenia i diagnostyki.

Fundacja postanowiła sprawdzić, jak wygląda to w praktyce. Granty na badania przekazały m.in. Fundacja Batorego i fundusze norweskie. Raport powstał na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia oraz ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów.

Co z niego wynika? M.in. to, że pacjenci na konsultacje u specjalisty nie czekają długo. Placówki z województwa świętokrzyskiego znalazły się w krajowej czołówce, jeśli chodzi o zapewnienie najszybszej pomocy. Równie dobrze było w województwach łódzkim czy lubelskim, a najgorzej - na Podkarpaciu, Podlasiu czy Opolszczyźnie.

Przez dwa miesiące ubiegłego roku na wizytę u onkologa pacjenci z województwa świętokrzyskiego w stanie pilnym, wymagającym natychmiastowej diagnostyki, czekali maksymalnie przez dwa dni. Na Podlasiu ci sami pacjenci musieli czekać aż 18 dni.

- Onkologia od wielu lat jest naszym priorytetem. W miarę możliwości przekazujemy na tę dziedzinę możliwie jak najwięcej pieniędzy - podkreśla Beata Szczepanek, rzeczniczka oddziału NFZ w Kielcach. Dodaje, że kiedy pakiet wchodził w życie, Fundusz wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii organizował wiele szkoleń dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów.

Onkologia w Kielcach usprawniła przyjmowanie pacjentów. - Z myślą o szybszej rejestracji uruchomiliśmy call-center, żeby bez stania w kolejce mogli zarejestrować się na wizytę lekarską. Dla pacjentów, którzy przychodzą na pierwszą wizytę w ramach pakietu, wydzieliliśmy osobne okienko w rejestracji i gabinet onkologiczny, w którym lekarz ustala wstępną ścieżkę postępowania i kieruje chorego do odpowiedniego działu - wyjaśnia Izabela Opalińska, rzeczniczka ŚCO.

Raport pokazuje, że pacjenci z kartą czekają na leczenie znacznie krócej. Z ogólnopolskich danych wynika, że chory w ramach pakietu na świadczenia z zakresu chirurgii onkologicznej czekał cztery tygodnie (bez karty - ponad sześć tygodni). Na świadczenia z hematologii - półtora tygodnia (bez karty - sześć i pół tygodnia).

- Trzeba się zgodzić z twierdzeniem, że osoby w ramach pakietu uzyskują szybciej świadczenia. Problem jednak w tym, że nie wszyscy lekarze wypisują karty - ocenia Adam Kozierkiewicz, ekspert z dziedziny zdrowia publicznego.

Wielokrotnie pisaliśmy o obawach lekarzy, zwłaszcza podstawowej opieki zdrowotnej, którzy są pierwszym ogniwem systemu. To oni w razie podejrzenia choroby nowotworowej powinni skierować pacjenta do specjalisty. Problem w tym, że wielu lekarzy bało się to robić. W pakiecie bowiem zapisano, że jeśli często będą się mylić, przejdą obowiązkowe szkolenia.

Kiedy pakiet wszedł w życie, dyrektorzy szpitali narzekali na dużą biurokrację. Teraz chwalą, że wiele problemów zniknęło. - Wcześniej pacjentów z podejrzeniem raka płuc musieliśmy diagnozować w warunkach ambulatoryjnych, co jest nieporozumieniem. Teraz możemy już diagnozować w szpitalu - mówi Youssef Sleiman, dyrektor szpitala w Czerwonej Górze. Dodaje, że łatwiej jest też rozliczać się z NFZ-etem. 

Źródło: kielce.wyborcza.pl

Powrót do: Media o nasMapa województw

Ośrodki Onkologiczne w Polsce

Więcej Mapa województw

Multimedia

Materiały prasowe

Więcej Multimedia

Nasza galeria

Fotorelacje z wydarzeń

Więcej Nasza galeria

Organizator

Partner

Popierają nas

  • Organizacje wspierające