Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Pacjenci pozytywnie ocenili pakiet onkologiczny (politykazdrowotna.com)

info3.jpg

info3.jpg

27 kwietnia 2016

Po roku od wejścia w życie pakietu onkologicznego można jednoznacznie powiedzieć, że jego podstawowe założenia zostały zrealizowane – wynika z raportu Fundacji Wygrajmy Zdrowie. Skrócił się czas oczekiwania na świadczenia z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego, wprowadzono szereg instrumentów i działań usprawniających trudny proces, przez który przechodzą pacjenci onkologiczni, lekarze, pielęgniarki oraz inni specjaliści.

Fundacja Wygrajmy Zdrowie w partnerstwie z Federacją Stowarzyszeń „Amazonki” prowadzi społeczny monitoring wdrażania i realizacji pakietu onkologicznego. Dziś został zaprezentowany raport wraz z rekomendacjami koniecznych zmian. Liczymy, że spotkają się one z zainteresowaniem szerokiego grona interesariuszy polskiego systemu ochrony zdrowia. Cieszy nas fakt, że rekomendacje zostały przychylnie przyjęte przez Ministerstwo Zdrowia i znalazły odzwierciedlenie w propozycjach zmian systemowych zapowiedzianych przez resort – powiedział Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Autorami raportu „Społeczny monitoring wdrażania i realizacji pakietu onkologicznego” są m.in.: dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z uczelni im. Łazarskiego, były szef mazowieckiego oddziału NFZ Adam Twarowski, dr Filip Raciborski, a także przedstawiciele organizacji pacjenckich.

W raporcie oceniono m.in. proces legislacyjny wdrażania pakietu onkologicznego, przeanalizowano dane statystyczne obrazujące funkcjonowanie pakietu i uwarunkowania systemowe. Zebrane zostały również opinie kluczowych grup odbiorców pakietu: pacjentów onkologicznych, organizacji pacjenckich, lekarzy onkologów, lekarzy POZ oraz pielęgniarek.

Wnioski są optymistyczne. Według opinii pacjentów, lekarzy i ekspertów podstawowe założenia pakietu są realizowane. Skrócił się czas oczekiwania na leczenie. Wprowadzono też wiele ułatwień organizacyjnych w diagnostyce i w leczeniu.

Mimo pozytywnej oceny, autorzy raportu wskazują też na wady pakietu onkologicznego. Wątpliwości budził sposób wdrażania zmian w onkologii i brak wystarczających konsultacji oraz analiz przed wprowadzeniem pakietu z życie. Uproszczenia wymaga karta DiLO, którą powinien też móc wystawiać lekarz specjalista. Bez limitu powinna być także rozliczana opieka paliatywna i hospicyjna. Pacjenci chcą także wykorzystania schematu szybkiej terapii w innych chorobach oraz umożliwienia im zmiany placówki w trakcie leczenia. Spełnienie większości tych postulatów zapowiedział już resort zdrowia przy okazji najbliższych zmian w pakiecie onkologicznym.

Raport jest zwieńczeniem projektu „Społeczny monitoring wdrażania i realizacji pakietu onkologicznego” trwającego od marca 2015 roku do kwietnia 2016 roku, finansowanego z funduszy EOG, w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Projekt został przeprowadzony przy udziale ponad 40 organizacji pacjenckich zrzeszonych w Obywatelskim Porozumieniu na rzecz Onkologii. Do współpracy zaproszeni zostali również specjaliści – lekarze onkolodzy, lekarze rodzinni, pielęgniarki oraz inni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia, prawa, farmakoekonomiki, socjologii i psychologii.

Pełna treść raportu na stronie Porozumienie dla Onkologii

Źródło: politykazdrowotna.com

Powrót do: Media o nasMapa województw

Ośrodki Onkologiczne w Polsce

Więcej Mapa województw

Multimedia

Materiały prasowe

Więcej Multimedia

Nasza galeria

Fotorelacje z wydarzeń

Więcej Nasza galeria

Organizator

Partner

Popierają nas

  • Organizacje wspierające