Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Szymon Chrostowski ocenia uchwalony 3 listopada 2015 r. NPZChN (politykazdrowotna.com)

Szymon.jpg

Szymon.jpg

3 listopada 2015

Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024. Nowy program nie przewiduje już m.in. wysyłania zaproszeń na badania mammograficzne i cytologiczne. Zdaniem Szymona Chrostowskiego, Prezesa Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych to dobra zmiana, ponieważ odejście od wysyłania listem zaproszeń mają zastąpić inne formy komunikacji, nad którymi czuwać ma biuro prasowe MZ. Jego zdaniem inne korzystne zmiany to przede wszystkim włączenie organizacji pacjentów do realizacji zadań zleconych w ramach NPZChN oraz prowadzony na bieżąco monitoring realizacji programu.

Szymon Chrostowski: - Z satysfakcją przyjąłem wieści o uchwaleniu w dniu dzisiejszym przez Radę Ministrów Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024, nad kształtem którego pracowałem przez ponad rok w zespole ekspertów w ramach Krajowej Rady ds. Onkologii. Wspólnie udało się wypracować takie rozwiązania na kolejne 10 lat, które mają zagwarantować efektywną realizację zadań programu. Uwzględniono w nich także rekomendacje wypracowane przez środowisko pacjentów w ramach projektu Obywatelskie Porozumienie na rzecz Onkologii, w ramach którego powstał raport z oceny NPZChN w latach 2006-2015 wraz z rekomendacjami.

Jakie zmiany uznaję za kluczowe? Przede wszystkim na bieżąco prowadzony będzie monitoring działania programu, zakończony okresową ewaluacją i wprowadzaniem ewentualnych zmian i modyfikacji. Sprzyjać temu ma roczne planowanie szczegółowych zakresów realizacji programu w ramach przyjętej strategii. Umożliwi to uelastycznienie procesów i reakcję na nieprzewidziane okoliczności z jednoczesnym zachowaniem celów strategicznych (kilkuletnich). NIK ewidentnie wskazał jako główną przyczynę niewydolności programu, brak rzetelnej oceny jego rezultatów oraz nieefektywne wykorzystanie środków finansowych.

Kolejne zmiany dotyczą formuły dotarcia do adresatów badań populacyjnych. Promocję programu przejmuje biuro prasowe resortu zdrowia. Kluczową zmianą będzie odejście od wysyłki zaproszeń listownych na rzecz stosowania różnych form komunikacji i dotarcia do odbiorców w zależności od płci, wieku, miejsca zamieszkania (np. tereny wiejskie, miejskie) etc. Ma to służyć zwiększeniu liczby osób mających realną styczność z programem i przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej ważności wykonywania badań profilaktycznych.

Dla nas pacjentów milowym krokiem na przód jest włączenie organizacji pacjentów do realizacji zadań zleconych w ramach NPZChN (za pośrednictwem konkursów), na zasadach równorzędnych jak dla innych podmiotów np. placówek medycznych, instytutów, towarzystw czy agencji PR. Przez ostatnie 10 lat organizacje pacjentów były wykluczone w tym zakresie. A właśnie one dysponujące nierzadko kilkudziesięcio- lub kilkunastoletnim doświadczeniem w edukacji i promocji profilaktyki wśród społeczeństwa są naturalnym kandydatem do realizacji kampanii i akcji społecznych finansowanych z budżetu NPZChN. Jest to ogromny przełom i uhonorowanie naszej wieloletniej pracy.

 Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych

Źródło: politykazdrowotna.com

Powrót do: Media o nasMapa województw

Ośrodki Onkologiczne w Polsce

Więcej Mapa województw

Multimedia

Materiały prasowe

Więcej Multimedia

Nasza galeria

Fotorelacje z wydarzeń

Więcej Nasza galeria

Organizator

Partner

Popierają nas

  • Organizacje wspierające